اسلوونی


اسلوونی

 

تاریخچه اسلوونی

 

 

جمهوری اسلوونی یکی از کشورهای اروپای مرکزی است، اسلوونی پیش از این بخشی از یوگسلاوی محسوب می شد. مساحت این کشور ۲۷۳/۲۰ کیلو متر مربع می باشد. پایتخت اسلوونی لیوبلیانا می باشد که با کشورهای ایتالیا، کرواسی، مجارستان و اتریش هم مرز است. اسلوونی عضو اتحادیه اروپا و هم چنین عضو سازمان ملل متحد می باشد. جمعیت اسلوونی تقریبا دو ملیون و سیصد هزار نفر است و میانگین سنی در این کشور ۴۱ سال که رشد جمعیت در اسلوونی منفی است.
در این کشور بخشی از کوه‌های آلپ را می‌توان دید. بلندترین قله اسلوونی تریگلاف است که ارتفاعی حدود ۲ هزار و ۸۰۰ متر دارد. تقریبا نیمی از این کشور را جنگل پوشانده است. در این کشور حتی می‌توان بخش‌هایی از قدیمی‌ترین جنگل‌های جهان را یافت.

اقتصاد در اسلوونی

صادرات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی و غذا است.
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، سوخت و مواد روغنی و غذا است .

ارتباطات در اسلوونی

پس از استقلال این کشور از یوگسلاوی در سال ۱۹۹۱ رسانه‌ها در آن به سرعت رشد کردند. اصلی‌ترین روزنامه آن در اختیار بخش خصوصی است. شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی آن هم هم در اختیار بخش دولتی است و هم بخش خصوصی.

➖➖➖➖

?‌هزینه های زندگی در اسلوونی?


❇️ با اطمینان میتوان گفت هزینه های زندگی در اسلوونی ٢٠ تا ٢۵ درصد نسبت به سایر کشور های اروپایی پایین تر است.

هزینه های اصلی:
اجاره آپارتمان ?
آپارتمان ١٠٠ متری، مبله در منطقه خوب لوبلینا:١٠٠٠€ ماهیانه
آپارتمان ١٠٠ متری ، مبله در منطقه مناسب لوبلینا ٧٠٠€ ماهیانه

حمل و نقل?
قیمت خرید خودرو در سطح متوسط از ۴٠٠٠€ به بالا
بنزین هر لیتر: ١.٢۵€
گازوئیل:١.١€

مواد غذایی?
١ کیلو گوشت ٧€
١ کیلو مرغ ۴.۵€
١ کیلو گوجه فرنگی ١.٨€
١ کیلو گرم میوه ١.٢€ تا ١.٧€
١ کیلو سیب زمینی ٠.٩€

➖➖➖➖

? تحصیل در اسلوونی ?


تحصیل در کشور اسلوونی برای اهالی اسلوونی و ❗️نیز کشور های حوزه شینگن رایگان است و دانشجویان فقط باید هزینه ثبت نام اولیه را بپردازند اما برای دانشجویان سایر کشورها تحصیل رایگان نیست اما قطعا هزینه ای کمتر از کشور های ددرجه یک اروپا همچون انگلستان را دارد.

هزینه های تحصیل با توجه به رشته تحصیلی متغیر است.برای مثال :

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد:

-برای رشته علوم اجتماعی ۱۵۰۰ دلار برای یکسال تحصیلی

-برای رشته های فنی،هنر،علوم طبیعی ۲۰۰۰دلار برای یکسال تحصیلی

مقطع دکتری:-

-برای رشته علوم اجتماعی۴۵۰۰دلار برای یکسال تحصیلی

-برای رشته های فند،هنر و علوم طبیعی ۶۰۰۰ دلار برای یکسال تحصیلی

زندگی دانشجویی در کشور اسلوونی:

دانشجویان در کشور اسلوونی میتوانند زندگی ?پرجنب و جوش و خوبی را تجربه کنند.به دانشجویان تخفیف مخصوصی داده می شود آنها میتوانند با اخذ کارت دانشجویی از دفتر بین المللی سازمان دانش اموختگان از ایم تخفیفات بهره مند شوند.

هزینه اسکان در کشور اسلوونی در خوابگاه ⭐️دانشجویی ماهانه ۸۰ تا ۱۲۰ یورو

هزینه اسکان در کشور اسلوونی در منزل خصوصی ⭐️ماهانه ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو

هزینه خوراک:ماهانه ۲۰۰ یورو⭐️

هزینه حمل ونقل با کارت حمل و نقل عمومی ⭐️ماهانه ۲۰ یورو

آموزش مقاطع ابتدایی و متوسطه :

در کشور اسلوونی مثل اکثر کشور ها نظام ❗️اموزشی دبستان و متوسطه ۸ سال به طول می انجامید اما سیستمی که به تدریج جایگزین سیستم قبلی میشود سیستمی ۹ ساله است که به سه دوره ۳ ساله تقسیم میگردد.

در مقطع متوسطه سه نوع آموزش وجود دارد:

۱٫آموزش حرفه ای به مدت دو ونیم تا سه سال که پس از این دوره مستقیما واردد بازار کار میشوند.

۲٫اموزش فنی به مدت ۴ سال که ممکن است در مکان های مختلف برگزار شود.

۳٫آموزش کلاسیک آموزش و پرورش عمومی که منجر به صدور دیپلم بیل المللی میشود.

➖➖➖➖

?شهر های دیدنی اسلوونی ?


?ماریبور:
بعد از لیوبلیانا، ماریبور بزرگترین شهر در اسلوونی است. این شهر در نزدیکی مرز اتریش واقع شده و در کنار رودخانه دراوا واقع شده است.این شهر با داشتن میدان اصلی و میدان قلعه و معماری تاریخی و زیبایی تفریحات خوب در اختیار افراد قرار می‌دهد.

?کاپر:
کاپر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ساحلی در اسلوونی ، بخش جدایی ناپذیر زیر ساخت کشور است. این شهر هنوز هم یکی از نقاط ساحلی است که در امپراطوری Venetian مورد استفاده قرار می‌گرفت. بعدها ، این منطقه بخشی از یوگسلاوی شد.

?پیران:
در نوک جنوب غربی اسلوونی و در ساحل دریای آدریاتیک ، کانون رفت و آمد مکرر به نام پیران Piran قرار دارد. این مقصد یادآور ایتالیاست زیرا برای بیش از ۵ قرن ،بخشی از امپراطوری Venetian بوده است. پیران اندازه کوچکی دارد اما تاریخی، خوش منظره و عجیب دارد. افرادی که علاقه مند مکان‌های تاریخی هستند می‌توانند از چشم اندازها و مناظری همچون میدان اصلی با نام Tartinijev trg، قدیمی ترین ساختمان در شهر با نام خانه Venetian و کلیسای سنت جورج بازدید کنند. شما می‌توانید در دریای آدریاتیک شنا کنید.

تحصیل در کشور اسلوونی برای اهالی اسلوونی و ❗️نیز کشور های حوزه شینگن رایگان است و دانشجویان فقط باید هزینه ثبت نام اولیه را بپردازند اما برای دانشجویان سایر کشورها تحصیل رایگان نیست اما قطعا هزینه ای کمتر از کشور های ددرجه یک اروپا همچون انگلستان را دارد.

➖➖➖➖

? اقتصاد در اسلوونی ?

در اسلوونی اگرچه وسعت اراضی کشاورزی بسیار اندک است، ولی وجود چراگاه‌های کوهستانی باعث رونق دامپروری شده‌اند. در قسمتهای شمال غربی، معادن عظیمی از جیوه قرارگرفته‌است، که همراه با صنایع سبک و صنعت گردشگری، نقش مهمی در تأمین درآمدهای کشور، ایفا می‌کنند. در سالیان اخیر، رشد صنایع دستی و محلی در این کشور، بسیار چشمگیر بوده‌است.
اسلوونی دارای ذخایر غنی از قلع، روی، زغال‌سنگ و سنگ‌های ساختمانی است. از سوی دیگر، عبور رودخانه ساوا از داخل این کشور باعث شده تا ظرفیت قابل‌توجهی از توان تولید انرژی الکتریکی در اسلوونی ایجاد شود. اسلوونی با پیروی از یک مدل اقتصاد باز به یکی از کشورهای موفق در حوزه بالکان تبدیل شده و برای سرمایه‌گذاران شرق اروپا به عنوان یک بهشت اقتصادی است.
صنایع ذوب و ریخته‌گری آلومینیوم، قلع و روی مهمترین بخش ذوب فلزات اسلوونی را تشکیل می‌دهند. همچنین صنایع دیگری در زمینه تولید تجهیزات الکترونیک، کامیون سازی، خودروسازی، تجهیزات نیروگاهی، تسلیحات نظامی، محصولات چوبی، مواد شیمیایی، بافندگی و ماشین‌ابزار در اسلوونی فعالند. باتوجه به شرایط طبیعی و انسانی موجود اسلوونی نقشی در اقتصاد کشاورزی یوگوسلاوی نداشت و در عوض در برگیرنده پیچیده‌ترین و فناوری برترین صنایع یوگسلاوی بود. تنها نیروگاه هسته‌ای یوگوسلاوی نیز که احداث آن با اعتراضات دولت‌های همسایه همراه بود در کرچکا و با فناوری بومی به کار افتاد.
اقتصاد این کشور در سال‌های اخیر به لحاظ پایداری و ثبت نسبت به دهه گذشته در وضعیت مطلوبتری قرار گرفته‌است.

 

 

کانال تلگرام

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *